V dňoch 21. – 22. apríla 2022 sa konali Majstrovstvá somelierov Slovenska 2022 – v kategórii junior. Súťaž organizovala Asociácia somelierov Slovenskej republiky a zúčastnilo sa jej 19 juniorov z celého Slovenska.

Ako prebiehala súťaž

Súťažiaci sa zišli vo štvrtok 21. apríla 2022 v penzióne Husacina – Karolína v Slovenskom Grobe. Privítala ich Beáta Vlnková, prezidentka ASSR, predstavila im program a popriala veľa úspechov. Súťaž začala testom s 30 otázkami, ktoré sa týkala najmä vinárstva a vinohradníctva Slovenska. Druhou disciplínou bola dekantácia červeného vína. Na záver somelier Rasťo Šuták, ktorý absolvoval mnoho medzinárodných súťaží, vysvetlil účastníkom, ako by správna dekantácia červeného vína mala vyzerať. Po večeri mali súťažiaci možnosť zažiť profesionálnu riadenú degustáciu odrody Pinot noir pod vedením Rasťa Šutáka, viceprezidenta ASSR.

Druhý deň, piatok 22. apríla 2022 začal disciplínou anonymná degustácia vína. Súťažiaci dostali dve vzorky – biele a červené víno – a ich úlohou bolo popísať senzorické vlastnosti vína a prípadne určiť odrodu a pôvod.

Po vyhodnotení týchto troch disciplín postúpili traja súťažiaci do finále, ktoré sa odohrávalo už verejne, pred zrakom kolegov, učiteľského dozoru a hostí.

Na finalistov čakali tri disciplíny:
– Servis Champagne Paul Goerg
– Snúbenie jedla a vína a odporučenie správnych kalichov
– Anonymná degustácia troch vzoriek vína a určenie chybnej vzorky.

Všetci traja zvládli náročné disciplíny, vyhrať však mohol len ten najlepší:

1. miesto – Diana Gálisová, Stredná odborná škola vinársko-ovocinárska, Modra
2. miesto – Emma Pinkasová, Súkromná SOŠ GOS-SK, Trnava
3. miesto – Dušan Mádel, Stredná odborná škola obchodu a služieb, Žiar nad Hronom.

Finalisti získali diplomy a krásne ceny od spoločnosti JTF partnership s.r.o., firemného člena ASSR.
Po ukončení a dobrom obede mali všetci účastníci súťaže možnosť navštíviť Vinárstvo Matyšák v Pezinku a degustovať posledné novinky.

Všetkým účastníkom ďakujeme za snahu a entuziazmus, učiteľom a majstrom za prípravu študentov počas zložitej pandemickej situácie a tešíme sa na stretnutie opäť o rok.

Veľmi pekne ďakujeme aj našim hosťom a firemným členom, ktorí nás veľmi podporili:

  • CHAMPAGNE PAUL GOERG
  • JTF partnership s.r.o.
  • CHATEAU-VIN s.r.o.
  • KON-RAD spol. s r.o.
  • WINEPLANET – CORNER SK spol. s r.o.
  • WINEEXPERT, s.r.o.
  • WINE LOVERS CLUB s.r.o.
  • PIREX Papiernictvo
  • KamZaVinom.sk
  • Víno Matyšák s.r.o.

foto: Ivan Záleský, KamZaVinom.sk