Gurmán Awards – somelierkou roka 2018 sa stala Petra Polakovičová.
Srdečne blahoželáme!

Ako 18-ročná odišla Petra do San Francisca, kde pracovala v slávnom hoteli Palace. Žijúc v blízkosti údolí Napa a Sonoma, kam Petra často chodievala na výlety, objavila svet vína, ktorý ju doslova očaril. Chcela sa o víne, jeho chuti a histórii dozvedieť viac. Jej zvedavá povaha ju priviedla na Professional Culinary Institute, kde úspešne ukončila štúdium v roku 2007 a stala sa certifikovanou somelierkou.

Vo svojom vzdelávaní však Petra nepoľavila. Vďaka svojej usilovnosti v roku 2014 úspešne absolvovala náročné skúšky a slepú degustáciu. Court of Master Sommeliers jej pridelil titul Advanced Sommelier.

Od roku 2009 pracuje Petra v renomovanej reštaurácii Epic Steak ako Wine Director. Jej hlavnou náplňou práce je postarať sa o všetko, čo súvisí s vínom. Od výberu, nákupu a predaja vína až po vinný lístok, ktorý musí „držať krok“ s tým jedálnym.

Petra sa taktiež stará aj o stále vzdelávanie zamestnancov, a to nielen po teoretickej stránke. Zamestnanci Epic Steak majú jedinečnú príležitosť pravidelne sa zúčastňovať na ručnom fľaškovaní vína Cabernet Sauvignon pod značkou Epic, ktoré Petra pripravila s vinárkou Celiou Welch.

Petra je členkou Court of Master Sommeliers a členkou Asociácie somelierov Slovenskej republiky. Pracovala pre svetové hotelové spoločnosti ako Starwood a The Ritz-Carlton, ako aj vo významnom vinárstve Darioush v Nape. Svoje vedomosti uplatnila aj pri práci pre Chai Consulting ako Authentication Specialist, ktorá sa špecializuje na odhaľovanie falšovaných vín známych značiek.

Momentálne sa Petra pripravuje na skúšky Master Sommelier. V rámci svojej prípravy sa pravidelne stretáva so someliermi z celého sveta, zúčastňuje sa na rôznych degustáciách a seminároch. Pre časopis Food and Wine, ktorý vychádza v San Franciscu, degustuje a hodnotí vína. Neodmysliteľnou súčasťou jej neustáleho vzdelávania je aj cestovanie a návšteva vinárskych regiónov po celom svete. Zatiaľ navštívila regióny Slovenska, Rakúska, Talianska, Francúzska, Portugalska, Nemecka, Grécka, Kalifornie, Oregonu, Washingtonu, Argentíny a Austrálie.

Petra si svoju profesiu hneď od začiatku veľmi rýchlo zamilovala. Ako sama tvrdí, nie je to práca, ale životný štýl.