„Sme nadšenci a milovníci dobrého vína. Svoje nadšenie a lásku sa snažíme pretaviť cez pokoru a úctu svojou každodennou poctivou prácou. Naše rodinné vinárstvo som založil v roku 2009, kde dominantou všetkého je špičková kvalita vyrábaných vín, ktoré sú nasmerované do vinoték a gastronómie. Naozaj máme rodinné vinárstvo, nakoľko pracujeme spolu s manželkou. Ona na ekonomických záležitostiach a mojou parketou je výroba vín. Už v minulosti som mal k vínu veľmi blízko. Obe rodiny, z otcovej aj maminej strany, pracovali vo viniciach a dorábali vína, ktoré ešte za čias socializmu slúžili ako ekonomická pomoc k neveľkým mzdám.

Ako malý chlapec som sa motal okolo viničových krov, ale až ako väčší chalanisko som privoniaval k pivničným závanom a neskôr aj ochutnával dobroty tak starostlivo strážené v pivniciach. Vedel som, že toto je to, čo budem v živote robiť. Víno ostalo mojou láskou. Po absolvovaní strednej vinársko–ovocinárskej školy v Modre a následne fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva na Slovenskej poľnohospodárskej Univerzite v Nitre som sa vrhol, ako čerstvý absolvent, do profesionálneho vinárstva vo firme Jozefa Mikuša – JM Vinárstvo Doľany.

Samozrejme aj počas štúdií na strednej aj vysokej škole som vína vyrábal a testoval som, či tá teória zo školy korešponduje s realitou. Až profesionálne vinárčenie ma postupne učilo, ako musí byť človek pokorný a zodpovedný, aby konečný, toľko očakávaný plod práce ľudských rúk, nám bol pre radosť a potešenie pri rôznych príležitostiach. Práve spomínané JM Vinárstvo Doľany bolo mojou prvou profesionálnou pracovnou príležitosťou, nakoľko som postupne dostal veľa priestoru a zodpovednosti a mohol som sa tak veľa naučiť. Neskôr, keď som cítil, že sa musím posunúť ďalej, som sa na krátky čas zamestnal v Pezinku na prevádzke výroby destilátov a brandy. Tu som mal možnosť privoňať a naučiť sa viac o výrobe takej ikony, akou Karpatské brandy špeciál určite je.

Brandy je síce super, ale víno je víno a ťahalo ma to k nemu späť cez ponuku pracovať na novom vinárskom projekte IN VINO v Modre (dnešné ELESKO). Nastúpil som ako technológ sekundant k novozélanďanovi Nigelovi Daviesovi, kde sme spolu formovali prvé vína tohto veľkého projektu v rámci slovenského vinárstva. Nakoniec prišlo už spomínané podpichovanie zo strany môjho švagra, že či by som neskúsil niečo robiť sám a nezaložil si vlastné vinárstvo. Myšlienka to bola prenádherná, ale vedel som, že ak to chcem robiť perfektne, tak potrebujem priestory a peniaze na nákup špičkových technológií. Priestory aj finančná podpora nakoniec smerovali z radov našej rodiny.

Takto sa stalo REPA WINERY skutočnosťou a som nesmierne šťastný, že môžem v živote robiť to, čo ma naozaj baví a zaujať vás mojimi produktmi, ktoré verte mi, robím zo srdca. Budeme potrebovať vašu priazeň, aby sme ako rodinné vinárstvo obstáli v tejto tak ťažkej dobe pre víno. Budeme sa o to usilovať cez kvalitu a nezameniteľnosť mojich vín. Prajem Vám len tie najkrajšie prežité chvíle pri našich vínach.“

Jozef Repa

 

Kontakt

Ing. Jozef Repa – výroba, predaj muštov a vín
Vištucká 1265/5, 900 81 Šenkvice

Tel.: +421 911 126 922
E-mail: repawinery@gmail.com

Web: https://www.repawinery.sk/