Naše vinárstvo a vinohrady sa nachádzajú v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti v obci Gbelce a okolí s nádhernou polohou v údolí medzi riekami Dunajom a Hronom, kde je pestovanie hrozna tradíciou už od pradávna a je typické pre túto oblasť. Odtiaľto pochádzajú individuálne štepy ich šírenie a aj rozvoj moderných spôsobov hospodárenia. V roku 1950 bolo založené poľnohospodárske družstvo ktoré sa zaoberalo aj pestovaním hrozna a výrobou vína. Zmena režimu sa podpísala na poklese pestovania hrozna a vinárčenia. V roku 1990 vznikol súkromný podnik ktorého majiteľom je pán Ing. Róbert Halász. Začalo sa obnovovanie a rozširovanie vinohradníctva. Vinárstvo bolo v roku 2012 zrekonštruované a rozšírené, vybavené modernou technológiou, ktorá umožnila realizáciu sledovaného cieľa. Výroba vína prebieha za pomoci najmodernejšej technológie reduktívnou metódou. Cieľom tejto metódy, chladenia a riadeného kvasenia je zachovanie typickej arómy a chuti pri každej odrode. Červené vína dozrievajú v 500l a v 225l barikových sudoch. Po 6-18 mesiacoch sa tieto vína prejavujú jedinečnou arómou a typickým odrodovým charakterom.

Územie je jedinečné tým, že je to najhorúcejšia oblasť na Slovensku s najvyšším počtom slnečných dní v roku. Pôda je v hornej časti humusová hlinitá, pod ňou ílovitá s morskými a sladkovodnými sedimentami bohatá na minerály. Tak je víno harmonické s kyselinami a minerálmi a zdôrazňuje jedinečnosť regiónu ako aj povahu kvalitných odrôd. Nachádzajú sa tu aj 60 rokov staré vinice ( Svätovavrinecké, Veltlínske zelené) V roku 2013 boli vysadené nové odrody ako Dunaj, Pálava na ploche 20 ha. Postupne plánujeme ďalej rozširovať a rozvíjať naše vinohrady.

Naše vinárstvo má v súčasnej dobe v ponuke vína vyrobené zo 14 odrôd. Medzi nimi, vynikajúce Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Gris, Veltlínske zelené, Muškát moravský, Tramín červený, Svätovavrinecké, Frankovka modrá, Pinot Noir, Dornfelder, Cabernet Sauvignon a Alibernet. Spoločnosť má 280 hektárov viníc, ktoré sa nachádzajú v obci Gbelce a v oklí na šiestich plochách. ( Szedres, Párizs, Papföld, Harasztos, Kaparás a Malá Belá). Máme široký sortiment odrôd ale na spracovanie sa dostanú len vybrané odrody najlepšej kvality. Naše vinárstvo sa zaoberá predovšetkým výrobou bieleho vína, pomer je 60% biele a 40% červené víno.

Vinárstvo vyrába 130.000 fliaš kvalitného vína. Snažíme sa o zachovanie charakteru teroáru, vyvinúť nový jedinečný štýl, ktorý kombinuje moderný a tradičný vinársky svet.

 

KONTAKT:

HR Winery
Jedličková 1032, 943 42 Gbelce
Telefón: +421 915 974 795
Web: https://hrwinery.eu/