Všetky naše vína, ŠIMÁK ZÁMOK PEZINOK – edícia Roman Janoušek, sa rodia v takmer tajomných pivničných priestoroch Pezinského zámku. Biele, ružové i červené. S elegantnou farbou a podmanivou vôňou. S chuťou, v ktorej dominuje charakter. Nezameniteľný charakter, ktorý je prienikom technológie našich otcov podobne ako nás samých. Zastavme sa teda na chvíľu v priestore a čase a sľubujeme, že budeme priatelia. Chceme aby bol náš vzťah skutočný a to pomocou vína plného vášne, so zaručene slovenským pasom.

Naše vinohrady ležia vo vychytenom strekovskom vinohradníckom rajóne na juhu Slovenska. Na malebných svahoch v obci Dubník, v nadmorskej výške 245 metrov, obhospodarujeme a oživujeme takmer 70 hektárov viníc. V neďalekom Svodíne je to ďalších 22 hektárov. Svahy v Dubníku sú orientované južne alebo juhozápadne. Hlinitá, ílovito-hlinitá pôda obsahuje optimálne množstvo vápnika, ktorý dodáva viniču mimoriadnu kvalitu. Priemerná teplota devätnásť stupňov celzia v období vegetácie spolu s priemernými ročnými zrážkami 540 milimetrov vytvárajú vhodné podmienky pre dosiahnutie najvyššej kvality hrozna. Počas vegetácie dosahuje súhrn slnečného svitu až 3350 hodín. Vinohrady v Dubníku a Svodíne sú známe vynikajúcou Frankovkou modrou a Rizlingom rýnskym. Vysokú kvalitu dosahuje Cabernet sauvignon, Rulandské šedé, Chardonnay, Sauvignon, Rizling vlašský, Veltlínske zelené, ale aj ďalšie odrody.

Pôdne podmienky – hlinité, ílovito-hlinité s optimálnym obsahom vápnika.
Svahy sú orientované južne alebo juho-západne. Sklon od 2 do 16ᵒ.
Priemerná teplota ᵒC – 12,7.
Priemerná teplota počas vegetácie – 19 ᵒC.
Priemerne zrážky 540 mm za rok.
Suma slnečného svitu počas vegetácie /h/ – 3350.
Nadmorská výška – 245m.

Náš vinič nepozná herbicídy a ochranné látky dostáva v primeranom množstve. Podstatnú časť hrozna zbierajú ručne naši pracovníci a brigádnici. V pezinskom zámku spracovávame úrodu najmodernejšou technológiou. Sme jediní na Slovensku, kto má veľmi šetrnú vibračnú násypku hrozna. Využívame moderné rotačné vinifikátory, odkaľovačky, filtre a počítačom riadené antikorové tanky, schopné zachovať teplotu akú si hrozno a vinár vyžaduje. Celý proces sa končí v našej vlastnej plničke fliaš.

Moderná technológia je len pomocník, ktorý robí len to, čo jej naši odborníci dovolia a čo od nej požadujú. Naše vína sú poctivý produkt, majú sviežu farbu a sú voňavé. V chuti sú príkladne čisté, bez rušivých elementov.

Naše víno dozrieva v barikových sudoch v stredovekých pivniciach. Od svojho vzniku slúžili ako priestor pre uskladnenie a dozrievanie vína nakoľko mali priaznivú polohu s orientáciou na sever. Pivnice pozostávajú z dvoch vzájomne prepojených častí a oboje vyrážajú dych. Najstaršie sú klenbové postavené z pálenej tehly. Z dvora do nich vedie sugestívna historická brána, na ktorej vidieť stáročia. Nik si nepamätá ako pôvodne vyzerala rozľahlá pivnica vypĺňajúca severný a severozápadný priestor. Naposledy tu boli betónové tanky z päťdesiatych rokov minulého storočia schopné uskladniť milióny litrov vína a brandy. Dnes je to moderný výrobný priestor plný dych vyrážajúcej techniky.

Zámocké vinárstvo ponúka možnosť zorganizovať si u nás firemné, rodinné akcie pri pohári vína. K dispozícii máme degustačné miestnosti:

 • Bariková pivnica – kapacita 40 osôb
 • Pivnica 7 statočných – kapacita 40 osôb
 • Keramická miestnosť – kapacita 16 osôb

Riadenú degustáciu vedú skúsení somelieri, ktorí Vás prevedú najprv historickou pivnicou pezinského zámku, kde sa dozviete informácie o histórii zámku. Prevedú Vás výrobnými priestormi vinárstva, kde sa nachádzajú najmodernejšie vinárske technológie.

Degustačné programy:

 • Riadená degustácia 4 vín s výkladom someliera a prehliadkou múzea a výrobných priestorov.
  Cena na osobu: 8€
 • Riadená degustácia 8 vín s výkladom someliera a prehliadkou múzea a výrobných priestorov.
  Cena na osobu: 14€
 • Doplnkové služby k degustácii:
  Občerstvenie studenej kuchyne (syry, šunka, olivy, pečivo)
  Cena na osobu: 5€Zabezpečujeme aj občerstvenie teplej kuchyne na požiadanie.
  Degustácie vieme pripraviť presne na Vaše požiadavky aj mimo otváracích hodín podľa individuálneho cenníka.

KONTAKT:

Zámocké vinárstvo s.r.o.
Mladoboleslavská 5
902 01 Pezinok
+421 915 896 641
info@zamockevinarstvo.sk
www.zamockevinarstvo.sk
otvorené: utorok – sobota 10:00 – 18:00 hod.